Predstavitev projekta: oblikovanje podeželskega vrta Litija

Za vrt v okolici Ljubljane sta nas poklicala naročnika, ker sta želela postaviti smiseln koncept okolice svoje prenovljene hiše. Čeprav hiša stoji na hribu in jo obdajajo kmetije in pašniki, je moderno obnovljena in ima veliko prijetno leseno teraso na sončni strani.

Naročnika sta poleg koncepta želela tudi konkretne rešitve za nekaj problemov: kako skriti jašek, vendar vseeno ohraniti dostop; kako obnoviti teraso, ki spodaj že gnije; kako zasaditi brežino, da bo imela smisel ipd.

Vizualizacija podeželskega vrta

Idejna zasnova

Za pripravo idejne zasnove je bil nujen obisk na terenu, pri katerem sva z Anjo opravili ogled celotnega zemljišča in naredili izmere. Z Anjo sva prišli na vrt vročega poletnega dne in ob prihodu sta naju pričakala lastnika hiše, ki sta naju lepo sprejela. Ker sva si najprej želeli ogledati teren, smo skupaj naredili krog po celotnem zemljišču, pri čemer sva dobili vtis širše okolice. Na koncu ogleda sta nama lastnika postregla z domačim češnjevim zavitkom in pogovor je stekel na prijetni sončni terasi.

Idejna zasnova 1, ki je nastala izpod Anjinih rok, je preprostejša in pušča prostor za potencialne naknadne dodatke, kot so na primer zelenjavni vrt, pasja uta ipd. Del terase se lahko preoblikuje v sedišče, ki obdaja ognjišče, ki je umeščeno pod večje listnato drevo. Od ognjišča se lahko dostopa do klopi, ki je skrita za gosto zasaditvijo in tako umaknjena od družabnega dogajanja. Ob klop je umeščen vodni element, ki prijetno zaokroži meditacijski kotiček in se hkrati uporabi tudi kot pitnik za ptice in druge živali na vrtu.

Idejna zasnova vrta 1 in ureditev okolice.

Idejna zasnova 1

V idejni zasnovi 2 je večje senčno drevo umeščeno tik ob terasi. Vogal terase je odrezan in preoblikovan v klopi za sedenje, ki obdajajo drevo. Ognjišče je predvideno ob vznožje travnate terase, ki je zasajena s trajnicami in prekrovnicami.

Idejna zasnova 2

Obe zasnovi dopuščata več manevrskega prostora za dograjevanje in dodatno zasaditev vrta v prihodnosti, če bi se pojavile drugačne potrebe.

Lastnika sta želela:

  • obnoviti družinski vrt tako, da bo lep in bo z njim manj dela,

  • obnoviti dotrajano teraso,

  • na novo urediti poti,

  • novo in svežo zasaditev,

  • poiskati rešitve za konkretne težave.

Naročnika sta se odločila za idejno zasnovo 1, podala pa sta še nekaj svojih predlogov in želja, ki smo jih upoštevali pri izdelavi načrta.


Katere rešitve so potrebovali ?

Naročnika sta v času svojega bivanja v hiši naletela na nekaj problemov, ki sta jih hotela sanirati. Nekateri problemi so predstavljali potencialno nevarnost (gnitje terase), nekateri velike stroške (zaradi težkega dostopa do greznice), nekateri pa so bolj kalili dušni mir (bršljan brez opore, ki je žalostno obvisel na parkirišču).


Zasaditveni načrt in spremembe

Obožujemo primere, ki nam dovoljujejo saditev velikih dreves. Takih klasičnih, pravih. Kot je recimo hrast. Ali lipa. In to bomo vedno izkoristile :)

  1. Za glavno družabno drevo smo imele v mislih:

Hrast oz Dob (Quercus robur) ali

Lipovec (Tilia cordata) ali

Rdečecvetni divji kostanj (Aesculus x carnea) ali

Ambrovec (Liquidambar styraciflua).

Vsako ima svojo zgodbo in mitološko zgodovino, vendar o tem kdaj drugič.

2. Za zastiranje pogledov, vendar ne preveč goščavo, smo izbrale 3 omorike.

3. Načrt zasaditve brežine vsebuje mešanico trajnic:

sivko, mačjo meto, ameriški slamnik, malsenice, več vrst timijana, rdečo špajko, bodoglavec, bradato peruniko, zimzeleni grenik in trave, kot so bodalica, morov šaš in oranžni šaš.


Vizualizacije!

Opazile smo, da so za uporabnike ravno vizualizacije tiste, ki najbolj prepričajo. Se strinjate?

Avtorica dizajna vrta pri Litiji je Anja Černic, univ.dipl.inž.kraj.arh., Magic Garden Team.

Avtorica bloga Mina Lunder, Magic Garden Team.

Previous
Previous

Zanimive ideje: drugačen dan spomina na mrtve - z novo lučjo

Next
Next

Predstavitev projekta: prenova družinskega vrta