Predstavitev projekta: prenova družinskega vrta

Že meseca januarja nas je kontaktirala naročnica (sredi snega, kakšna vizija!), da si v letošnjem letu želi prenoviti svoj družinski vrt. Nekatere grede so bile že dotrajane in tudi poti niso imele prav veliko smisla.. Največjo težavo pa je predstavljala strma klančina. Glede na to, da so med uporabniki vrta občasno tudi manjši otroci - vnučki - je treba pomisliti tudi na vse sladke maline, ki jih bodo na vrtu sami odkrivali.

Podlaga za delo in imenovanje vrta Dišeča pot

Podlaga za delo + vizija

Strm teren narekuje terasasto ureditev vrta. Rdeča nit vrta je.. dišeča. Posamezna območja med seboj povezujejo različni dišeči elementi: dišeče zasaditve, bogato cvetoče grmovnice, z dišavnicami in aromatičnimi zelišči zasajena korita, bujne vrtnice, ki preraščajo zid, pod katerim je skrita klop ter rozarij, zaradi katerega je pogled s kuhinje eden izmed prijetnejših v hiši.

Vrt je razdeljen na več delov, ki so med seboj povezani. Predvrt je senčni in bogato in lepo razraščen z zelenjem. Stopnice mimo predvrta vodijo navzgor na prostorno teraso, od koder seže prekrasen razgled na mesto in gore. Lastniki imajo odličen čut za estetiko in ohranjanje narave, saj so pustili velikim drevesom dovolj prostora in svobode, da se razrastejo na severni strani terase in hkrati romantično odstirajo grajske mestne vedute.

Pod teraso je še ena terasa. Tu se je v resnici začelo naše delo, saj je bil teren tako strm, da ga je bilo težko izkoristiti še za kaj drugega kot estetsko in delno uporabno zasaditev. Že obstoječe grede, ki so domiselno stale na vrhu klančine in s tem nekoliko razširile uporabni prostor, je bilo treba obnoviti.

Lastniki so želeli:

  • obnoviti družinski vrt tako, da bo lep in bo z njim manj dela,

  • obnoviti dotrajani material in poti,

  • novo in svežo zasaditev,

  • osmisliti dele vrta, ki niso bili uporabljeni.

 

Primeri poti z vmesno zasaditvijo

Kako smo se lotili in kje smo se zafrknili?

Hvala bogu so lastniki prosili tudi za izvedbo. Tega smo bili veseli, ker načrt je eno, izvedba pa včasih drugo :)

Prva težava se je izkazala pri dobavi lesa. Letos se je les spet podražil in zaloge so se precej zmanjšale, kar je močno zdesetkalo izbiro. Čeprav so bile grede na začetku zamišljene z okroglicami (okroglimi lesenimi deskami), smo se zaradi cene in izvedbe odločili za kvadratne 16x16cm, surova smreka, ki smo jo naoljili in impregnirali. Cena je bila višja, kot je bilo pričakovano.

Izkazalo se je tudi, da je obnova teras malo bolj zahtevna, saj je potrebno zamenjati lesene deske z novimi, jih napolniti z zemljo/peskom in na enem delu položiti deske za pohodni del terase. Material je bilo potrebno peljati od ceste, ki je bila višje, vse dol mimo hiše, do strmine. Izvedba je trajala majčkeno dlje in zaradi drsenja je ušla tudi kakšna kletvica in se pridelal ranjen prst.

Prenova družinskega vrta prej in potem

Prenova grede prej in potem

Prenovljene grede spodaj:

Prenova gred

Prenova gred: pod trto so novi sekanci, zadnja greda bo delno pohodna

Nova terasa v senci pod bezgom.



Zasaditveni načrt in spremembe

Tudi tukaj je prišlo do spremembe plana. Na brežini smo načrtovali 3 sklope gred, ki delujejo protierozijsko in so lepe dišeče in cvetoče kombinacije:

kosteničje (Lonicera nitida) +

mačja meta (nepeta fasenii) +

potonika (Paeonia ostii) +

debelačka (Pachysandra terminalis) +

veliki zimzelen (Vinca major ‘Variegata’).

Vedno stremimo k temu, da bi bile rastline zanimive celo leto.

V resnici pa je bila brežina že zatravljena in ker smo hoteli cvetlične grede umestiti sredi travnika, smo morali izbrati rastline, ki se razraščajo hitreje ali skoraj enako hitro kot trava (plevel) in ki bi preživele redko košnjo okoliških trav. Zato smo zgoraj omenjene otočke zamenjali z:

  • drenom (Cornus alba sibirica) +

  • ruševjem (Pinus mugo) +

  • miskantom - okrasno travo (Miscanthus).

Kombinacija je vizualno čudovita: dren in ruševje sta krasna tudi pozimi, poleti pa bo miskant dal svojo travno noto in tudi koreninsko bo bolj primeren za teren.

Na vrtu so tudi: maline, zelišča, bezeg, leska, brogovita, vrtnice, trta, sadna drevesa, okrasna drevesa, travnik… In vse to sestavlja čudovit divji habitat.


Pot okoli


Dobršni del vrta je bil neizkoriščen. Zato smo delu vrta, ki je kar klical po gozdni tematiki, naredili gozdnega. Položili smo stopalne kamne in usmerili pot energije v zavoj navzdol proti malinam, vmes pa zasadili nekaj čudovitih brogovit, ki bodo s cvetovi svetlile nekoliko zasenčeni del:

Brogovita

Brogovita

(Viburnum bukwordii)

Stopalni kamni

Stopalni kamni,

ki ne drsijo in se zelo lepo vkomponirajo v teren. Okrog njih se bodo romantično razrasle cvetloče plazeče rastlinice, obdajala jih bo brogovita.


Kako je lepo!

Ta vrt ima neko žlahtno grajsko energijo pomešano z ljubeznijo. Hm. Verjetno je nekaj refleksija grajske okolice, zagotovo pa je komponenta ljubezni odsev najbolj srčnih ljudi, ki v hiši z vrtom živijo.







Avtorica dizajna v Kamniku je Jerica Kobal, univ.dipl.inž.kraj.arh., Magic Garden Team.

 
Previous
Previous

Predstavitev projekta: oblikovanje podeželskega vrta Litija

Next
Next

Vrt = investicija v prihodnost. Ali mora biti drag?