Zanimive ideje: drugačen dan spomina na mrtve - z novo lučjo

Praznik vseh svetih, ki ga vsako leto obeležimo na prvi novembrski dan, je pred nami. To je dan, ki je namenjen spominu na vse, ki so Zemljo telesno že zapustili. Ta praznik praznujejo ljudje širom sveta, z njim pa so povezane tudi mnoge tradicije in običaji. Eden izmed teh je zagotovo tudi prižiganje sveč na grobovih preminulih.

Nekoč so bile te preproste, brez ogromnega plastičnega ohišja, v katerega so sveče oblečene v današnjem času. Pa tudi grobovi se ob tem prazniku v preteklosti niso utapljali v rdeče obarvani plastiki, saj so ljudje več pozornosti kot temu, kdo prinese več in večje sveče, namenili temu, čemur je prvi november pravzaprav namenjen – SPOMINU na mrtve.

Sveče za 1.november

 

Sveče - strošek in odpadek

Ste kdaj pomislili, kaj se zgodi z vsemi temi svečami, ko dogorijo in pristanejo v smetnjaku? Teh vsekakor ni malo. Statistični podatki navajajo, da smo prav Slovenci tretji največji porabniki sveč v Evropi – za las nas prehitijo le Poljaki in Hrvati. Letno Slovenci kupimo več kot 20 milijonov sveč! In da se vrnemo k začetnemu vprašanju: kam izginejo vse te sveče, ko mine prvi november?

No, nikamor ne izginejo. Le na očeh niso. Sveče sicer niso nevaren odpadek. Povsod po državi je že nekaj let v veljavi tudi ločeno zbiranje sveč na pokopališčih - v te namenske zabojnike pa se odlaga le plastične in steklene sveče, kompostabilne odpadne sveče spadajo v zabojnik za razgradljive odpadke. Vendar ta ukrep ne pripomore dosti k trajnostnemu razvoju. Sveče so namreč izdelek s kratko življenjsko dobo, skladiščenje na tone le-teh, ko odslužijo namenu, in njihova nadaljnja predelava, ko se iz njih skuša pridobiti sekundarne surovine, pa je za okolje zagotovo škodljivo.

Kup odpadnih sveč v Sloveniji, foto: Jure Leben

Prijetna alternativa

Zato je čas, da razmislimo o alternativah. Zadnja leta je v porastu uporaba sveč iz lokalno zbranega odpadnega olja, še bolj pa so priljubljene sveče, ki večno gorijo. Da, prav ste prebrali – večno! Marsikdo je zagotovo že na grobovih opazil na kamne narisane sveče. Ta trend je vedno bolj priljubljen, saj ni škodljiv za okolje, pa tudi veliko denarja je mogoče prihraniti. Izdelate jih namreč lahko sami čisto po svojem okusu. Čas, namenjen poslikavi, pa lahko preživite z bližnjimi.

 

 

Mi pri Magic Garden vsekakor podpiramo omenjeno prakso, zato smo se tudi povezali z Vito - Life in Colours – umetnico, ki izdeluje prej omenjene svečke, še bolj fascinantne pa so njene intuicijske mandale! Vita se sicer te dni mudi v Nepalu, zato bodo delavnice slikanja in risanja svečk na kamne mogoče šele čez kakšen mesec. Vas pa, tako kot mi pri Magic Garden, spodbuja, da se v ustvarjanju preizkusite sami! Najdete jo lahko na spodnjih povezavah:

FB: https://www.facebook.com/lifeincoloursart/

IG: https://www.instagram.com/life_in_colours_art/

Avtorica bloga Jerica Kobal, Magic Garden Team.

Previous
Previous

Predstavitev projekta: oblikovanje atrijskega vrta v Šentjurju (Štajerska)

Next
Next

Predstavitev projekta: oblikovanje podeželskega vrta Litija