Predstavitev projekta: oblikovanje atrijskega vrta v Šentjurju (Štajerska)

Z velikim veseljem sva se z Anjo odzvali na povpraševanje o ureditvi tega atrijskega vrta. Z lastnico smo imele prvi sestanek preko Zooma, ko si je dobrohotno utrgala čas s svojih počitnic na Tajskem in je bil sestanek res prijetno sproščen. Na dan ogleda terena je bilo sončno in že res poletno toplo, ko sva se z druge štajerske lokacije odpravili v Šentjur, da ujameva še znosne temperature poletja.

Novejša hiša, v katero sva vstopili, naju je pustila z odprtimi usti. Interier je čudovito opremljen z eklektično opremo, občutek je, da se na belo osnovo lahko polaga karkoli - ampak vse v harmoniji. Od antičnega ogledala na hodniku, povabljive jedilne mize iz masivnega lesa, močnih cvetličnih tapet v dnevni sobi, okroglih ogledal na hodniku.. je bil celotni prostor izjemno prijeten. Interier je oblikovala arhitektka Ana Gruden, katere oboževalki sva postali takoj!

Velika panoramska stekla so gledala na vrt, ki je vabil nadaljevanje umetniške osnove.

Idejna zasnova 1,2 in 3

Osnovne želje so bile, da bi se uporabnici vrta v njem počutili dobro, da bi bilo z vrtom razmeroma malo dela in da bi bil vizualno skladen z notranjostjo hiše. Poleg povezave med cvetočim vrtom in teraso, je bilo treba nekam umestiti tudi zelenjavno korito (ali dve), na koncu pa se je izkazalo, da so potrebne tudi stopnice, ki bi omogočale uporabo vrat na vrhu podpornega zidu.

Tokrat so se oblikovale kar 3 različne idejne zasnove.

Lastnica je izbrala idejno zasnovo 3, ki je načrtovana v simbolu vesica piscis, ki predstavlja presečišče spiritualnega in posvetnega. Levi krog (zemeljski svet) je začrtan s stopalnimi kamni, ki simbolizirajo stopinje in povezujejo teraso z visoko gredo in jagodičevjem. Desni krog (duhovni svet) je bolj subtilno nakazan preko zasaditve s cvetočimi trajnicami in travami.

Za drevo v središču vrta je bila predvidena breza, trepetlika, vrba oz. drevo, ki ima mehkejšo, prosojnejšo krošnjo, južno ob meji pa naj bi stalo drevo s cvetočo oz. jeseni barvno krošnjo.

Idejna zasnova atrijskega vrta Šentjur

Detajli

Tekom načrtovanja se je pojavila želja po oblikovanju stopnic v kotu pod južno steno. Vrt je namreč potopljen pod teren na južni strani in investitorji so atrij zajezili z visokim betonskim podpornim zidom, na njem pa stoji panelna kovinska ograja. Na vrhu torej, sredi ograje, so tudi vrata za izstop z vrta, ki pa predvidevajo postavitev stopnic. Zato je bilo treba najti pametno rešitev, da bi majhen vrt vključeval stopnice, ki bi predstavljale tudi estetski, ne le funkcionalni del vrta.

Anja se je domislila razgibanih stopnic iz betona, delno oblečenih v les za sedenje, ki poleg sedišč vsebujejo tudi korita z zasaditvijo. Zaradi novo nastalega družabnega kotička, je ob stopnicah nastal prostor s kuriščem.

Da bi bila povezava z notranjostjo zaključena celota, je na podporni zid postavljeno ogledalo, obdano s cvetočimi plezalkami.

Vrtne stopnice atrijski vrt

Zasaditveni načrt in spremembe

Težko se je bilo odločiti za drevesa. Vse smo si strašno želele vrbe, ki bi se romantično povešala navzdol s svojim slapom dolgih las in tvorila mistični prehod v središče vrta. Žal je vrt res premajhen za takšno drevo, ki bi potrebovalo veliko prostora, in bi si ga zaslužilo, da bi raslo v svobodi. Skupno smo se odločile za navadno brezo, ki bo s tankim svetlim trupom in migetajočimi listki v vetru pomirjujoče in navdihujoče delovala na uživalce.

  1. Izbrana drevesa:

Navadna breza (Betula pendula),

Šmarna hrušica (Amelanchier lamarckii),

Stebrasti gaber (Carpinus betulus ‘Fastigiata’).

Vsako ima svojo zgodbo in mitološko zgodovino.


2. Grmovnice:
Hortenzija (Hydrangea macrophylla),

Potonike (Peonia sp.),

Brogovita (Viburnum opulus),

Črni bezeg (Sambucus nigra, S.nigra ‘Black Lace’),

Navadni šipek (Rosa canina).

3. Trajnice, trave, vzpenjalke:

žajbelj, rudbekija, debelačka, poprova meta, ameriški slamni, jesenska vilovina, velika bodalica, glicinija, šipek.


Prelistaj načrt!

Verjetno se sprašuješ, kako izgleda načrt, ki ga dobiš. Klikni na video spodaj in prelistaj nekaj poglavij iz načrta.

Avtorica dizajna vrta Šentjur je Anja Černic, univ.dipl.inž.kraj.arh., Magic Garden Team.

Avtorica bloga Mina Lunder, Magic Garden Team.

Previous
Previous

Povezava z energijo vrta (1. učna ura)

Next
Next

Zanimive ideje: drugačen dan spomina na mrtve - z novo lučjo