Predstavitev projekta: pivski vrt ali ‘biergarten’ novih razsežnosti

Z Ajdo sva se odzvali na zelo prijazno povabilo ogleda njihovega terena. Ker so “daleč” (kljub temu, da je Slovenija res majhna), so celo ponudili, da lahko tam prespiva! Ogled sva sicer opravili v istem dnevu, naju je pa čisto omehčala njihova gostoljubnost.

Apartmaji Sunrise se nahajajo v Banovcih. Ko te pot zanese v prekmurski konec, se prosim tam ustavi, četudi le na kavi. Kmalu tudi na pivu:) Okolica je lepa in pomirjujoča, lastniki pa so tako naklonjeni naravi in okoliškim razgledom na ravninsko prostranost, da sva z veseljem poprijeli za delo.


Pogovor

Začeli smo s skromnimi željami. Obstoječa pergola naj bi se preoblikovala v zunanji pokriti šank, vrtiček bi malo razširili in vmes umestili še par mizic. Nekaj okoliškega prostora bi namenili bolj funkcionalni podpori temu delu, bolj kot skladišče, komunikacijske poti ipd.

Kmalu smo ugotovili, da bi lahko uporabili veliko večjo površino vrta, kot je bila mišljena na začetku, kamor bi pa lahko postavili še .. ognjišče? Morda kak skriti kotiček, bazen?

Misli so poletele, lastnik pa nama je dal proste roke pri oblikovanju <3

Idejni razvoj vrta: izbira med ortogonalnimi in organskimi linijami

Idejna zasnova 1 ali 2?

Načrtovane ureditve temeljijo na podpiranju družabnih aktivnosti, kot tudi ohranjanju in izboljševanu trenutnega naravnega stanja in uživanju v mirnem ambientu krajine.

Glavni dostop je vezan na obstoječi nadstrešek, ki predstavlja odprto kuhinjo. Okolica je temu primerno zasnovana z mislijo na druženje večjega števila ljudi in uživanje ob pogovorih in dogodkih. Nanjo se navezuje oder za manjše prireditve in popestritve večerov. Lokacija omogoča dobro vidljivost s skoraj vseh koncev terase.

Proti spodnjemu delu vrta je usmerjena glavna pot. V prvi ideji je ostro začrtana in poteka v ravni liniji do glavne končne točke plavalnega ribnika. V drugi ideji pa pot v bolj živih organskih zavojih popelje uporabnike na več enakopravnih koncev območja (bazen, ognjišče in skriti kotiček).

Ribnik gradi velika utrjena ploščad za poležavanje na soncu. Obkroža ga tematska zasaditev, ki je del urejenega naravnega brega.

Bolj odmaknjeni in skriti sta območji odprtega kurišča in manjših skritih kotičkov oziroma utrjene površine za posedanje v drugi ideji. Namen se preusmeri iz družbe na posameznika in željo po uživanju v mirni naravi. Zasaditve so tu gostejše in ustvarjajo mistično vzdušje, ki žene po odkrivanju prostora.

Generalni tloris z legendo in opisom na levi strani

1 kompleks ob obstoječem nadstrešku sestavlja večja terasa in oder. Površina je v večini krita in nudi zavetje in uživanje poletnih dni v senci. Na severu so skrite visoke grede za domačo pridelavo.

2 prehod v spodnji del vrta popelje mimo glavnega drevesa okoli katerega se v kasnejši fazi gradnje, ko je drevo že večje, namesti pult. Pod pultom so police in shranjevalni prostori. Šank je namenjen strankam za posedanje v senci, kjer bo osebje streglo pijačo/hrano.

3 služi kot vizualna pregrada med javno dostopnim delom vrta in spodnjim delom z ribnikom, ki je namenjen le stanovalcem apartmaja. Sestavlja ga višja in bolj bujna zasaditev trav in obrežnih rastlin, ki tematsko zaobjamejo plavalni ribnik.

4 poglobljena utrjena podlaga za umestitev odprtega kurišča je dovolj velika za 8 ljudi. Obdaja jo bujna zasaditev na vzhodu pa se pogled odpre na okoliško krajino.

5 plavalni ribnik obdaja naravni breg in podest. Podest se deli na dva nivoja: nižje ležečo ploščad in nekoliko dvignjen pomol, ki se zaključi nad vodno gladino. Za dodatno razgibanost sta na ploščad priključeni dve nižji stopničasti terasi.


Zasaditveni načrt

Zasaditveni načrt - za vsak ambient in rastiščne pogoje

Zaradi raznolikih ambientov in velikosti območja se tipi zasaditev razlikujejo tudi glede rastiščnih pogojev, ki bi jih bilo za njihovo uspešno rast potrebno prilagoditi.

Bistvena razlika se zgodi z izbiro rastlin na severni strani plavalnega ribnika. Da bi se zasaditev skladala z ambientom vodnega okolja, se proti jezeru izbor okrasnih trav stopnjuje glede njihove potrebe po vlažnosti tal. Zadostno vlago oziroma zadrževanje vlage bi bilo potrebno zagotoviti z drugačno prstjo oziroma zagotoviti dobro odvodnjavanje za trave, ki za svojo rast potrebujejo le normalno do vlažno okolje in ne vlažno do mokro. Če bi ureditev doprinesla prevelike komplikacije pri sami izvedbi, se lahko izbor okrni na samo eno skupino oziroma rastiščne pogoje za katere se potem nakupi več sadik.

Po večini ima zasaditev preko celotnega območja potrebe po navadnih do vlažnih, dobro prepustnih oziroma odcednih hranilnih tleh. Nekatere zahtevajo boljše odvajanje vode in nekatere nekoliko večjo vlažnost s čimer ne bi smelo biti težav, ko se rastline enkrat dodobra ukoreninijo in zrastejo. Posebno nego pa bodo, seveda kot vedno, potrebovale takoj ob zasaditvi in prvi rasti. Potrebno je torej skrbno zalivanje, dodati primeren substrat pri izkopu sadilnih jam in podobno.

  1. Predlagana drevesa glede na obliko in namen, ki imajo svoje prednosti in slabosti, ki so opisane tudi v načrtu. Izbira je prepuščena lastniku:

A Ameriški hrast (Quercus rubra),

Turška leska (Corylus colurna),

Gaber (Carpinus betulus),

Lipovec (Tilia cordata)

B Maklen, poljski javor (Acer compestre),

Himalajska breza (Betula utilis).

2. Grmovnice:
Dren (Cornus alba ‘Sibirica’, Cornus stolonifera, Cornus kausa),

Navadni šipek (Rosa canina),

Španski bezeg (Syringa vulgaris),

Češmin (Berberis sp.),

Petoprstnik (Potentilla fruticosa)…


3. Trajnice, trave, vzpenjalke:

bodalica, vilovina, modra perjanica, modra stožka, šašulica, ločje, rožmarin, kosteničevje, travniški miks..


Avtorica dizajna je Ajda Kogovšek, univ.dipl.inž.kraj.arh., Magic Garden Team.

Avtorica bloga Mina Lunder, Magic Garden Team.

Next
Next

Povezava z energijo vrta (1. učna ura)