Komarji: ali lahko preprečimo njihovo razmnoževanje?

Komarji (znanstveno ime Culiciade) so družina dvokrilcev, pri kateri se večina vrst prehranjuje tudi s krvjo in so za človeka v tem smislu najmanj zoprni, če ne celo nevarni. V tem blogu se osredotočamo na njihovo razmnoževanje in odganjanje, da bi lahko tudi poleti čim več časa neobremenjeno preživeli na svojem vrtu.

Življenjski krog

Vsi komarji imajo vodne ličinke. Samice običajno odložijo jajčeca na površino vode, pri vrstah iz rodov Culex in Culiseta so zlepljena skupaj v nekakšne splave, samice ostalih vrst pa jih izlegajo posamič bodisi na površino vode bodisi v neposredno bližino vodnega telesa.

 
Foto: James Gathany, CDC)

Ličinke komarja iz rodu Culex pod vodno gladino (Vir Wikipedia, foto: James Gathany, CDC)

Ličinke se izležejo iz jajčec po okoli 48-ih urah. Premikajo se s trzanjem telesa, dihajo s sifoni na konici zadka, njihov razvoj pa je odvisen od temperature okolice. Ličinke se levijo trikrat, po četrtem stadiju se zabubijo. Tudi bube so aktivne, le prehranjujejo se ne. Tako ostane nekaj tednov, ko se končno razvije v komarja in se izmota na površje.

Življenjska doba pogostejših vrst komarjev je okoli enega meseca. Večina komarjev je aktivna ponoči ali v somraku, razen tigrasti komarji, ki se prehranjujejo podnevi.


Narava sama poskrbi za rešitve - če je v ravnovesju

Kadar želimo svoj vrt oblikovati v čim bolj raznolik habitat, razmišljajmo tudi o vodnih komponentah. Vrt mora biti v ravnovesju, če želimo, da je zdrav, in del ravnovesja so vse majhne živali, ki se prehranjujejo ena z drugo. Ja, tudi kače. In pajki. In komarji.

Skoraj neizbežno torej je, da se v vrtu, kjer imamo že čisto malo vode, razmnožijo komarji. Ker potrebujejo vodo, bodo izkoristili tudi stoječo vodo v gumi kolesa, kaj šele ribnik. Vendar naj nas to ne odvrne - voda v vrtu ima preveč dragocenih vrednosti, da bi jo izpustili iz načrtovanja, poleg tega pa obstaja nekaj odličnih rešitev, kako se rešimo komarjev!

Domači divji ribnik

Domači divji ribnik

Ribnik je čudovit dodatek vrtu. Če le imamo dovolj prostora, poskusimo vključiti tudi najmanjši vodni element! Od posod za pitje in kopanje ptic, fontane, do naravnih ribnikov in bazenov.. vse je dobrodošlo v vročih poletnih dneh.

Poleg ostalih mnogoterih prednosti ribnika, pa so očitne tudi te, da predstavljajo naravno okolje plenilcem komarjev, kot so žabe, kačji pastirji, ribe ipd. Spodaj so omenjeni plenilci, ki so dobrodošli v našem vrtu, ker zmanjšajo populacijo komarjev.

Naravni sovražniki komarjev

Ličinke komarjev so pomembna prehrana vodnih in obvodnih živali, kot so:

  • ličinke kačjih pastirjev

  • ribe (najuspešnejša je Gambuzija oz. Zahodni komarček, tudi ostale ribe)

  • žabe

Z odraslimi komarji se prehranjujejo:

  • nekatere ptice (npr. lastovke)

  • želve,

  • žabe,

  • netopirji,

  • kačji pastirji,

  • predatorski komarji: nekateri komarji žrejo tudi druge vrste komarjev,

  • pajki.

    Živali ni treba posebej naseljevati v ribnik. Razen rib, ki v zaprt predel ne bodo same priplavale, bodo ostale živali same našle pot do ribnika in se tam prehranjevale.

8 rastlin, ki odganjajo komarje

  1. Sivka

  2. Citronela/limonska trava

  3. Žametnica (Tagetes) - odganja še druge vrtne škodljivce, zato je že tradicija, da se to čudovito rastlino sadi na robove zelenjavnih gred,

  4. Mačja meta

  5. Rožmarin

  6. Bazilika

  7. Drobnjak/česen

  8. Žajbelj - recept za odganjanje pravzaprav pravi, da suho ali svežo rastlino vržemo na ogenj in dim, ki nastane, odganja komarje.

Rastline ne preprečujejo prihoda komarjev, jih bo pa njihov vonj zagotovo odgnal malo dlje. Še vedno so zgoraj omenjene živali najboljši čistilci in spodaj opisana prva pomoč vedno dobrodošla.

Mazila in spreji

Piki bodo včasih neizbežni.

Nekoč smo uporabljali Autan, ki je bil v poletnih večerih naš parfum. Zdaj, ko smo ozaveščeni :), se poslužujemo naravnih repelentov, ki dišijo in so prijazni koži in okolju. Prepogosto pa tudi komarjem :/ Kakorkoli, spodnji recepti so za pokušino in čisto lahki:

Recept za izdelavo domačega olja proti komarjem

  • 20 kapljic eteričnega olja bazilike

  • 30 kapljic eteričnega olja limonske trave ali citronele

  • 10 kapljic eteričnega olja evkaliptusa globulus

  • 100 ml osnovnega olja ( hladno stiskano)

Eterična olja nakapamo v stekleničko in prilijemo osnovno olje. Dobro premešamo in uporabimo.

 

Recept za izdelavo domačega pršila proti komarjem

  • Posodica z razpršilko

  • 1 žlica kisa ali alkohola

  • 70 kapljic eteričnega olja (kombiniramo lahko poljubno)

Kis ali alkohol ter 70 kapljic eteričnega olja zmešamo in dodamo vodo (da do konca zapolnimo 100 ml stekleničko). Pred uporabo vselej dobro premešamo.

Mazilo

Priporočamo se za kakšen dober in lahek recept za izdelavo mazila za oskrbo po piku. Naravna mazila imajo tudi na tej fini strani: https://antikomarcek.si

Sveče/gorilniki za odganjanje komarjev

Poiščite sveče in eterična olja, ki vsebujejo evkaliptus globulus ali citronelo.

Ventilator

Ventilator pomaga! Komarji so precej slabi letalci in ne kljubujejo vetru. Kadar je muka prehuda, si lahko na teraso prinesemo ventilator, da ublaži tiste najhujše ure.

Viri:

https://sl.wikipedia.org/wiki/Komarji

https://www.nijz.si/sl/pogosta-vprasanja-in-odgovori-o-zasciti-pred-komarji

https://www.orkin.com/pests/mosquitoes/what-eats-mosquitoes

https://www.zeleni-dotik.si/blog/recept-naravni-repelent-proti-komarjem/

 

Previous
Previous

Vrt = investicija v prihodnost. Ali mora biti drag?

Next
Next

Predstavitev projekta: vrt v Prekmurju